Státním svátkem si 17. listopadu připomínáme hodnoty jako je svoboda a demokracie. Vzhledem k výročí, ale také i s vědomím, že je důležité neustále si upamatovávat dané hodnoty, jsme se rozhodli uspořádat pro naše žáky projektový den. Den, který jsme “ušili“ přímo žákům na míru. Cílem projektu bylo podívat se na rok 1989 a dobu před ním z dobové perspektivy: Jak lépe porozumět lidem, kteří žili v minulosti? Žáci si měli osvojit pojmy jako například Charta 77, emigrace, disident, Občanské fórum, perzekuce. Žáci si dohledali informace, dali si je do souvislostí. Pochopili příčiny a vyvodili důsledky. Cílů bylo dosaženo převážně pomocí metod kritického myšlení.
V úvodu dne byly 5. třídy společně se třídami 2. stupně rozděleny do 14 skupin pojmenovaných podle měst bývalého Československa (př. Žilina, Žacléř, Most, Zvolen). Cílem rozdělení bylo seznámit se jednak s pojmem umístěnka, jednak pracovat v jiných skupinách, než jsou obvyklé. Žáci tak vystoupili ze své komfortní zóny a zároveň se učili respektovat ostatní členy jiného věku. Každý kapitán obdržel k seznamu svých členů i časový harmonogram, jenž skupina musela dodržovat. U jmenného seznamu bylo na mapce bývalého Československa červenou šipkou označeno, kde se nacházelo město skupiny.
Během dopoledne každé město prošlo čtyřmi workshopy. V tělocvičně se učili pochodovat, připravovali se tak na vojenský přijímač. V knihovně probíhaly výslechy. Na jiném místě se žáci dozvěděli o životě Václava Havla, ale nejenom jeho. Prošli si životní cestu Bohumila Modrého. Vyhledávali informace o Janu Opletalovi. Poslechli si písničky, jež se staly symboly doby. Orientovali se na časové ose s našimi nejdůležitějšími událostmi z období 1945 až 1989. Dozvěděli se o práci v uranových dolech. Sestavovali si nákupní seznam, počítali, kolik peněz budou na nákup potřebovat. Metodou blackout poetry zpracovali text o Chartě 77. Tvořili propagandistické plakáty. Popisovali hesly krabice, ze kterých vznikla zeď charakteristická pro naše město v roce 1989. Psali dopisy osobám v emigraci. Dozvěděli se o spartakiádě a nacvičovali na Poupata vlastní choreografii. V počítačové učebně si zahráli online hru tematicky zaměřenou na rok 1989.
Pro výzdobu tříd byly využity předměty zapůjčené od rodičů žáků (např. psací stroj, plynová maska, stokoruna z roku 1961, vojenský batoh, vydání Mladého světa, stavebnice Merkur).
Po workshopech následovala beseda ve videosále. Sdílet svoje vzpomínky přišli členové stávkového výboru – paní učitelka Renata Šafářová, PaeDr. Jindřich Vedlich a pan Miloš Hofman, který nám představil své fotografie z roku 1989. Celý den panovala ve škole atmosféra vzájemné sounáležitosti. Cíle projektu byly bezesporu splněny. Dokázali jsme, že jsme skvěle sehraným týmem a rozhodně máme svoje místo v síti škol Paměti národa.
Gábi Kocková, učitelka dějepisu
ZŠ Hradec Králové - Pouchov
K Sokolovně 452
503 41 Hradec Králové
IČO: 62693123
ID datové schránky: mqsmmmu